Menu na Den díkuvzdání

Nádherný talíř plný chuti

Tyto recepty mám od mé milované Jany. Od té doby, co je s Geraldem, a už nějaký pátek to je, dělá každý rok Díkuvzdání. A já ji děkuji, že si pokaždé můžu narvat břicho jejími dobrotami a odvézt kosti kočkám a psovi. Za ty roky to pěkně propracovala. Kromě toho, je to spousta práce. Já si to zkusila 3x, kdy jsem tohle menu připravovala na 1.svátek vánoční. Možná letos na něj opět padne volba. Některé věci asi dělám jinak, ale základ je od Jany. 
Jednotlivé kousky se dají udělat i samostatně nebo k něčemu jinému.
Vše se dá na stůl a každý si pak nabere, co chce a kolik chce. Slaboši jdou jen jednou, ale někteří i 5x. Zlatý standard je 2x.

Předkrm
Rozhodně nelze vynechat. Je velmi jednoduchý, svěží a lehký.

Suroviny
3-4 velké kelímky Lučiny (podle toho, kolik toho chceš mít)
sušené datle, nakrájet na kousky
nasekané vlašské ořechy
kousky ananasu z konzervy

Vše nakrájím na menší kousky a smíchám s lučinou. Dám do misky. K tomu na talířek na měsíčky nakrájím tvrdá červená jablka. Jablkem se nabírá ochucená lučina a společně to v puse tvoří lahodnou chuť.

Krůta s nádivkou
Jana peče 3, asi tak 4kg. Pro 14 lidí, ale stačí 2. Ale kdo jí zná, ví. I když letos jsem ji natočila pro její budoucí Janu v roce 22, přesto upeče 3. Nebo 4?
U nás v rybárně se dá sehnat čerstvá na objednávku. Chtěla jsem malou, nejmenší byla 7 kg. I to se dá, ale je to hranice pro rozměr našich trub. Krůtu peču jinak, než Jana.

Den předem ji naložím, alespoň na 24 hodin. Smíchám 1/2 hrnku soli se lžící prášku do pečiva. Touto směsí potřu osušenou krůtu zvenku i zevnitř a nechám nezakrytou v lednici. Směs možná zbyde, nemusíš ji použít všechnu, záleží na velikosti. Ale neboj se toho, snese toho dost.

Připravím si nádivku. Do velké mísy si nakrájím toustový chléb a normální chléb na kostičky, půl na půl. Nádivky dělám víc, část nacpu do krůty, část upeču zvlášť. V pánvi si na másle osmažím najemno nakrájenou cibuli, na kostky nakrájený celer a žampiony. Přidám šalvěj, pepř a trochu soli. Smíchám s chlebem a zvlhčím kuřecím vývarem nebo bujónem.
Nacpu jí krůtu a zbytek dám do máslem vymazané formy. Na povrch pokladu pár plátků másla a zapeču asi 30 min.

Můj miláček
Troubu si vyhřeji na maximum. Krůtu dám na plech s mřížkou, do plechu naliji vodu a krůtu zakryji alobalem tak, aby na ní nebyl přilepený. Dám do trouby a stáhnu teplotu na 160°. Peču asi tak 4,5-5,5 hod podle velikosti. Vůbec do ní nekoukám a nepíchám. Pokud to chceš vědecky, tak teplota ve stehnu by měla být 74°C. Maximálně jen doliji vodu na plech, aby byla pak k podávání. Na závěr pokud nemá barvu, tak jen krátce dopeču. Je dobré ji po vytažení z trouby nechat odpočinout, tak 15-30 min.

Šťávu sliji do rendlíku a trochu svařím, přidám kousek másla.

Brusinková omáčka
Musí být. Bez ní to prostě není ono.

Suroviny
1 sklenice naložených brusinek
1 vanička čerstvých brusinek
5 lžic červeného vína
jemně nastrouhanou pomerančovou kůru
šťáva z jednoho pomeranče

Vše jednoduše smíchám v rendlíku a mírně povařím, aby čerstvé brusinky změkly. Ochutnám a podle potřeby přidám třeba trochu hnědého cukru nebo vína. 

Zapečené fazolky
Velmi jednoduché a dají se udělat kdykoliv.

Suroviny
3-4 balení mražených fazolek
1-2 smetany (podle množství fazolek)
1-2 žampionová polévka v sáčku (knorr), nebo hříbková
smažená cibulka (je dobrá už kupovaná z Ikei nebo Lidlu)
máslo na vymazání pekáče
pepř, případně trochu soli

Do vymazaného pekáče nasypu fazolky, rozvrstvím. Polévku rozmíchám ve smetaně, přidám trochu pepře a vliji na fazolky. Zapeču asi tak 25-30 min. Před koncem posypu smaženou cibulkou a nechám ještě tak 5 min.

Prasátka
Prasátka (asi správně to jsou závitky s klobásovou nádivkou) jednou Jana přidala a zůstala v menu. Jejich příprava je totální masakr. Ale jsou moc dobré a jednou začas stojí za to si je udělat.

Suroviny 
20 krásných plátků slaniny (nádivka se do nich bude balit)
100 g strouhanky
250 g čerstvých klobás (např. cipolata, ale jdou i taliány)
2 stroužky česneku
1 cibule na čtvrtky
velká hrst čerstvé petrželky
1-2 jablka oloupaná a nakrájená najemno
2-3 řapíky celeru najemno
50-80 g vlašských ořechů nasekaných najemno
1 lžička kari
1 vejce
kůra a šťáva z jednoho citronu
sůl, pepř

Cibuli, česnek a petrželku rozmixuji. Klobásy vymačkám ze střívka do mísy. Přidám k nim strouhanku, rozmixovanou směs a vše ostatní )Samozřejmě kromě slaniny). Vše pořádně promíchám. Ze směsi udělám válečky a balím do slaniny.
Prasátka vložím do mělké zapékací mísy a upeču do křupava.

Batátové pyré, bramborová kaše
Do menu nejdříve patřila jen bramborová kaše. Pak Jana přidala ještě batátové pyré. Kaši popisovat nebudu. A pyré je velmi jednoduché. Batáty uvařím v osolené vodě do měkka, asi tak 20 min. Sliji, přidám prolisovaný stroužek česneku, máslo, mléko, sůl, parmazán a ručním šlehačem rozmixuji nebo rur šťouchadlem, podle toho, jakou chceš mít strukturu.

Dýňový koláč, vrchol večera - recept zde








Komentáře